• HTML tutorial

انعقاد تفاهم‌نامه‌های همکاری در سفر هیات تجاری به ازبکستان

1401/05/05 در ساعت 09:04:00

در سفر هیات تجاری ایرانی به ازبکستان، 35 تفاهم نامه بین دانش‌بنیان‌های ایرانی و ازبکی منعقد شد.

انعقاد تفاهم‌نامه‌های همکاری در سفر هیات تجاری به ازبکستان

۳۷ شرکت دانش‌بنیانِ خلاق و فناور در حوزه‌های کشاورزی، دامپروری، سلامت و تجهیزات پزشکی از ۲۸ الی ۳۱ تیرماه سال ۱۴۰۱ به همراه آقای دکتر سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور به کشور ازبکستان، شهر تاشکند سفر کردند.

خانه نوآوری و فناوری ایران در اوراسیا به عنوان مرکزی برای توسعه صادرات محصولات دانش‌بنیان ایرانی به کشور روسیه و حوزه اورآسیا، با حمایت مرکز تعاملات بین‌المللی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، امور هماهنگی و اجرایی اعزام و برگزاری نشست‌های تجاری در وزارت نوآوری کشور ازبکستان بین تجار و دانش‌بنیان‌های ایرانی را برعهده داشت. هدف اصلی از حضور شرکت‌های دانش‌بنیان در این کشور برگزاری نشست‌های تجاری با تجار و بازرگانان ازبکی با هدف توسعه همکاری‌های فی‌مابین و همچنین صادرات محصولات دانش‌بنیان به این کشور بود.

در این میان، تعداد ۱۱ شرکت در حوزه سلامت، ۱۰ شرکت در حوزه صنایع و ماشین‌آلات کشاورزی، ۳ شرکت در حوزه صنایع غذایی، ۷ شرکت در حوزه صنایع دامپروری، ۳ شرکت در حوزه سرمایه گذاری مالی و همچنین ۳ شرکت در حوزه‌های متفرقه در این سفر حضور داشتند.

همچنین در طی این سفر، نمایشگاهی اختصاصی برای نمایش محصولات دانش بنیان ایرانی در محل وزارتخانه نوآوری تاشکند در ازبکستان نیز بمدت یک هفته برگزار شد و در طی این مدت شرکت‌ها و تجار ازبکی از محصولات و فناوری‌های شرکت‌های ایرانی بازدید کردند.

در مجموع اعزام شرکت‌های ایرانی به تاشکند با مدیریت خانه نوآوری و فناوری ایران در اوراسیا نتایج مطلوبی را در پی داشت. پس از حضور شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی در تاشکند، پایتخت ازبکستان و برگزاری نشست‌های تجاری و تخصصی با تجار ازبکی، توافقات و تفاهم‌نامه‌های تجاری متعددی به امضای طرفین رسید.

نزدیک به ۲۰۰ شرکت ازبکی با شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی مذاکره داشتند که منجر به امضای ۳۵ تفاهم نامه و قرارداد بین شرکت‌های دانش‌بنیان و شرکت‌های ازبکی در حوزه‌هایی نظیر خوراک دام و طیور آبزیان، پمپ آب برای آبیاری شهری و مزارع، صادرات دانش فنی جهت تأسیس آزمایش مدرن آنالیز آب و خاک، کود زیستی، کشاورزی و افت کش‌ها، انتقال دانش فنی کشت بافت گیاهان دارویی و غیره شد.

ارزش قرارداد و تفاهم نامه منعقد شده برابر با ۲۰ میلیون دلار تخمین زده شده است. پیگیری مصرانه، وجود برنامه‌های مدون شرکت‌های ایرانی و همچنین اعزام‌های آینده به این کشور می‌تواند حجم تجارت ایران با ازبکستان را افزایش داده و سبب رونق اقتصادی محصولات ایران ساخت شود.

ارائه  خدمات تجاری و بازاریابی به منظور توسعه صادرات محصولات دانش‌بنیان در بازارهای روسیه و اورآسیا

برای اطلاع از سایر رویدادهای تجاری و حضور در سفرهای هیات‌های تجاری، می توانید صفحه اینستاگرام ما به آدرس: ihit.russia را دنبال نمایید.

این خبر را در خبرگزاری مهر هم بخوانید.


نظر جدید
0%